Zrzut%252520ekranu%2525202020-08-31%2525

Swing Dances

Learn about the styles you can learn at Swing & Sway!

It Don't Mean A Thing

If It Ain't Got That Swing!

Swing dances belong to the family of street dances. These are styles that arose and evolved in public spaces, in large ballrooms, where Big Bands were part of everyday life. The dancers created the movement by interpreting the music and watching each other.

To this day, swing is a live dance .

Each dancer brings his own style, experience and sensitivity to the dance floor.

Below we describe the varieties of Swing that we teach in our regular courses.

You will also see how it all looks at our events and on the international stage.

We hope you'll find the best style for you!

Swing & Sway Team

26012019-185.jpg

Swing Dance styles

we teach

Lindy Hop

Tańczony w parach

Na zdjęciu instruktorzy Swing & Sway, Anna Makselan-Vieux

i Marcin Olichwirowicz podczas finału  konkursu Lindy Hop

organizowanego w ramach Prague Spring Swing Festival w praskim Pałacu Lucerna.

 Lindy Hop to swingowy styl tańca towarzyskiego, który powstawał i rozwijał się w kręgach afroamerykańskich nowojorskiego Harlemu na przełomie lat 20. i 30 XX wieku. Jest ściśle powiązany z rozwojem jazzowej muzyki tego okresu. Szczyt popularności Lindy Hopu, czyli tzw. Era Swingu, przypada na późne lata 30. i wczesne lata 40. XX wieku.

Lindy Hop wywodzi się m.in. z tańca jazzowego, stepu, amerykańskiego i charlestona. Jest protoplastą większości tańców swingowych takich jak Boogie Woogie, Jive, Rock & Roll czy West Coast Swing. ​

Tańczony jest do zróżnicowanego tempa muzyki swingowej, od wolnej po bardzo szybką.

Może być swobodny, lekki, elegancki albo dynamiczny, żywiołowy i szalony.

Jest tańczony w połączeniu zarówno bliskim, zamkniętym, jak i otwartym.

Daje tańczącym bardzo dużą swobodę ruchu i doboru formy do feelingu muzyki czy chwili.

Lindy Hop jest najbardziej popularnym stylem tańca swingowego. Jeżeli ktoś mówi, że tańczy "swinga", to najpewniej tańczy właśnie Lindy Hop, albo conajmniej Lindy Hop.

Lindy Hop zrzesza dziś setki tysięcy osób na całym świecie. Jest stylem przede wszystkim towarzyskim, ale również konkursowym i pokazowym.

Tutaj znajdziesz filmiki, które pokazują taniec w tych trzech perspektywach>>

Charleston

Tańczony solo

(wersję w parze poznasz na zajęciach Lindy Hop)

Na zdjęciu kursantki Swing & Sway (grupa Charleston) podczas pokazu na naszym "Savoy Ballu" w Pałacu Czeczotka.

 

Fot. Vira Monastyrska

Charleston - być może najbardziej rozpoznawalna wśród osób nietańczących odmiana swinga.

Szalony i ekstrawagancki taniec, którego fenomen rozpoczął się w 1923 r.  wraz z utworem Jimmiego Johnsona o tej samej nazwie, również zawdzięcza swoje początki społecznościom afroamerykańskim. 

Taniec rozwijał się na samym początku XX w. w mieście Charleston w Południowej Karolinie i dotarł na Północ wraz z migracją społeczności do nowojorskiego Harlemu.

Pierwsze występy Charlestona w teatrach Harlemu szacuje się na 1913 r., jednak to dopiero interpretacje Flapperek uczyniły go rozpoznawalnym.

Na przestrzeni lat 20. i 30. taniec ewoluował wraz z rozwojem muzyki swingowej, a szalone twisty i wyrzuty łydek dały miejsce obszernym kickom bardziej odzwierciedlającym synkopowany rytm.

Charleston może być tańczony solo i w parze.

Wersję w parze poznasz na zajęciach Lindy Hop (na poziomie 3 lub 4). Lindy Hop i Charleston w parze (z którego Lindy Hop się wywodzi) są ze sobą ściśle związane: do części utworów (o konkretnym tempie i feelingu) popularne jest łączenie obu styli.

Charleston w wersji solo natomiast to jamy, bitwy i zabawa szalonymi wariacjami (podglądnij filmiki tutaj >>)

Za co jeszcze cenimy Charlestona? Za prostotę! Przynajmniej w podstawach :)

Już na pierwszych zajęciach możesz się spodziewać pierwszej wspólnej bitwy!

 

Authentic Jazz

Tańczony solo

Na zdjęciu kursanci Swing & Sway (grupy Charleston 1 & 2, semestr letni 2019) podczas pokazu na naszym "Savoy Ballu" w Avangardzie

 

Fot. Vira Monastyrska

"Authentic Jazz Dance" lub dawniej (przed 1960) po prostu "Jazz Dance" czy "Modern Jazz", to nic innego jak improwizowany taniec do swingowej muzyki, w którym rytm, swoboda i interpretacja muzyki liczą się dużo bardziej niż poprawność wykonywanych ruchów.

To właśnie na bazie Authentic Jazzu i ściśle powiązanego z nim solo Charlestona powstały słynne układy swingowe, takie jak Shim Sham, Tranky Doo, Trickeration czy Big Apple.

Authentic Jazz często traktowany jest jako podstawa ruchu swingowego. Interpretacja muzyki, improwizacja, wariacje rytmiczne, charakterystyczna dla Swingu postawa, bounce - to wszystko ma swoje źródło w solowym ruchu swingowym.

 

 
 

How does it look like?

W praktyce łączymy wszystkie style na wspólnym swingowym parkiecie. Im więcej znasz odmian, tym większa zabawa.

Esencją tańców swingowych jest ich socjalny aspekt i wspólna zabawa (najlepiej do muzyki na żywo!) na swingowych  imprezach i festiwalach.

Na filmiku pokazujemy Ci kilka ujęć z naszego wydarzenia Swing Era Festival. Zobaczysz też migawki naszych instruktorów Ani i Grzegorza tańczących do zespołu Frank e La Famiglia.